• Filozofia športu

Filozofia športu

• Základná škola Požiarnická 3, Košice sa v súčasnosti profiluje ako základná škola so športovým zameraním. Ponúka okrem štandardného vzdelávania žiakov vo veku povinnej školskej dochádzky aj možnosť zaradenia žiakov do športových tried, do tried s rozšíreným športovým variantom, ako aj záujmovú činnosť organizovanú mimo vyučovania formou športových a pohybových krúžkov.

• Športová činnosť je jedným z hlavných prostriedkov pri formovaní zdravého telesného rozvoja detí vzhľadom na psychomotorické osobitosti a úroveň ich biologického vývoja. Pomáha pri utváraní a upevňovaní morálnych vôľových vlastnosti, zlepšuje telesnú kondíciu a odstraňuje psychickú únavu.

Športové triedy

Športová trieda  je trieda určená pre športovo talentovaných žiakov, v ktorej je systematická športová príprava súčasťou vyučovania.

Činnosť v športovej triede je zameraná na optimálny rozvoj pohybových predpokladov žiakov a zvyšovanie ich športovej výkonnosti  vo vybranom športe – futbal, plávanie a tenis.

V športových triedach sa vyučuje podľa  učebného plánu základnej školy. Predmet športová príprava sa ako súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu vyučuje podľa osobitných učebných osnov vypracovaných v spolupráci so športovými zväzmi, v súlade so zásadami športového tréningu v priestoroch školy a športového klubu spolupracujúceho so školou.

Športové triedy na školách sa zriaďujú pre žiakov spravidla od prvého ročníka alebo po ukončení štvrtého roku povinnej školskej dochádzky.

Činnosť športových tried každoročne schvaľuje zriaďovateľ školy v organizácii na daný školský rok.

Organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu v športových triedach

1. do jednej športovej triedy sa zaraďujú žiaci jedného, alebo viacerých športových zameraní,

2. športové triedy sa na vyučovanie predmetu športová príprava podľa príslušného učebného plánu spravidla delia na skupiny,

3. predmet športová príprava sa vyučuje v rozsahu 3 hodín týždenne,

4. žiaci športovej triedy môžu na domácu prípravu využívať študovňu (vnútorný poriadok pre žiakov školy).

Prijímanie žiakov do športových tried sa uskutočňuje na základe splnenia podmienok stanovených riaditeľom školy:

1. prihláška zákonného zástupcu do športovej triedy s lekárskym potvrdením o zdravotnej spôsobilosti (na začiatku každého školského roka),

2. odporúčanie trénera

Žiaci s učebným variantom športovej prípravy

Na základnej škole  Požiarnická 3 sa v jednotlivých triedach od tretieho po deviaty ročník vzdelávajú žiaci s učebným variantom športovej prípravy.

U týchto  žiakov je vzdelávanie zamerané na šport totožné, ako v triedach so športovou prípravou( pozri vyššie).

Organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu v športových triedach

1. do triedy s učebným variantom sa zaraďujú žiaci jedného, alebo viacerých športových odvetví,
          2. žiaci s učebným variantom športová príprava sa delia podľa  na skupiny podľa športu,
          3. predmet športová príprava sa vyučuje v rozsahu 3 hodín týždenne,
          4. pre žiakov s učebným variantom sa v rozvrhu hodín športová príprava spravidla zaraďuje na  prvé až šieste vyučovacie hodiny, alebo na prvú až druhú hodinu popoludní,
          5. v prípade, že nie je možné športovú prípravu zaradiť na vyššie spomínané vyučovacie hodiny, zaraďuje sa športová príprava prednostne na hodiny výchovného charakteru. Ak sa žiak nezúčastní vyučovacej hodiny z dôvodu športovej prípravy, vyučujúci pedagóg sa individuálne dohodne so žiakom na náhrade takejto vyučovacej hodiny. Túto skutočnosť, kedy a čo bolo obsahom konzultácie, náhrady vyučovacej hodiny resp. úlohy pre žiaka, alebo doučovanie zaznamená vyučujúci pedagóg do zošita v zborovni a podpisom potvrdí žiak i vyučujúci pedagóg,
          6. žiaci s učebným variantom športovej prípravy môžu na doučovanie a domácu prípravu využívať študovňu (vnútorný poriadok pre žiakov školy).

Žiak so športovou prípravou  je povinný sa zúčastňovať tréningového procesu v športovom klube spolupracujúceho so základnou školou. V opačnom prípade bude žiak zo športovej prípravy vylúčený.