• Ako na strednú školu

•     PRIJÍMANIE NA STREDNÉ ŠKOLY

Pre žiakov 9. ročníka:

Každý žiak si môže podať:

• 2 prihlášky na strednú školu, kde sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a talentu /tzv. talentovky/
          • 2 prihlášky na všetky ostatné stredné školy.

Je potrebné si pozrieť stránku strednej školy, na ktorú sa žiak/žiačka hlási a prečítať si:

• „Podmienky prijatia“ alebo pod názvom „Kritéria prijatia“ Napr: Do študijného odboru nemôžu byť prijatí uchádzači ... (Zdravotné školy)
          • Zdravotné školy vyžadujú „Vyjadrenie lekára o zdravotnom stave žiaka“ „Prehlásenie rodiča o zdravotnej spôsobilosti“
          • Mať všetky diplomy a potvrdenia - diplomy a potvrdenia od 5. ročníka - aj z jazykových škôl - zo športových klubov (tam aj vyjadrenie športového klubu s pečiatkou a podpisom vedenia)
          • Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku na strednú školu: ELEKTRONICKY cez edupage
          • Vyplnenú prihlášku odošle prostredníctvom školského informačného systému najneskôr do 15. marca 2024 základnej škole na KONTROLU.
          • Riaditeľ základnej školy prihlášku elektronicky potvrdí do 20.3.2024
          • Termíny podávania prihlášok platia aj pre žiakov 5. a 8. ročníka

Povinnými prílohami prihlášky podľa druhu záujmu o štúdium sú:

• Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na účel schopnosti študovať zvolený študijný odbor alebo učebný odbor link: https://www.minedu.sk/zoznam-ucebnychodborov-a-studijnych-odborov-v-ktorych-sa-vyzadujezdravotnasposobilost/
          • Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako dva roky - predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
          • Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti - predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou
          • Potvrdenie národného športového zväzu, že uchádzač je uvedený v zozname talentovaných športovcov - predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole
          • Vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo
          • Potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania, vydané zamestnávateľom, ktorý má so školou uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní
          • Kópie vysvedčení - predkladá len uchádzač, ktorý niektorý ročník nemá vypísaný na prihláške (v danom období nebol žiakom našej školy)
          • Kópie diplomov alebo certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži (nepovinná príloha)

Termíny konania prijímacích skúšok na str. školy na šk. rok 2024/2025 gymnáziá, stredné odborné školy, školy umeleckého priemyslu a konzervatóriá

OSTATNÉ ODBORY (netalentové):

• I. termín:    4.  a 5. máj 2023

• II. termín:   9. 10. máj 20223

TALENTOVÉ OBORY overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania:

• I. termín:    28. apríl. - 3. máj. 2023

• II. termín:   11.máj  -  15. máj 2023

2.KOLO – 20. júna až 21. júna 2022

• je určené pre žiakov, ktorých možno prijať do 1. ročníka na nenaplnený počet miest

• POZOR! Neplatí pre 8-ročné odbory!

Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 17. mája 2024 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.).

Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 22. mája 2024 (23:59 hod.), písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie.

Ďalší termín

• Ďalší termín na vykonanie prijímacej skúšky na nenaplnený počet miest pre žiakov, ktorých možno prijať do tried prvého ročníka okrem stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom (§ 66 ods. 6 zákona č. 245/2008 Z. z.) je 18. jún 2024, z organizačných dôvodov sa môže prijímacia skúška skončiť 19. júna 2024.
          • Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 21. júna 2024 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.).
          • Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 26. júna 2024 (23:59 hod.) písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie.

Od školského roka 2023/2024 dochádza k zmenám v prijímacom konaní, ktoré vyplývajú zo zákona č. 182/2023 Z. z.

• V prijímacom konaní na stredné školy sa doručujú len rozhodnutia zákonným zástupcom uchádzačov alebo plnoletým uchádzačom, ktorí neboli prijatí alebo písomne potvrdili prijatie na strednú školu.
          • Nezasielajú sa, ak uchádzač bol prijatý, ale prijatie písomne nepotvrdil, t. j. pre informovanie zákonných zástupcov uchádzačov alebo plnoletých uchádzačov o prijatí resp. neprijatí na strednú školu sa vo väčšej miere stane relevantným zverejnený zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijatia.
          • Celoslovenské testovanie žiakov deviatych ročníkov ZŠ: 20.3.2024